מגזין אגם

האם ידעתם שאתם מוקפים בנסיכות?

מאת לי יאנג
סופרת וחוקרת ספרות ילדים

״את נסיכה״ - זה מה שאמר לי בעלי לעתיד כבר בדייט הראשון!
בלי לחשוב פעמיים, צעקתי מעבר לשולחן: ״נכון!״
שנים ספורות לאחר מכן נולדה לנו בת, וקראנו לה בשם של נסיכה.
ואכן, הקטנה שלנו מהר מאוד התחילה להתנהג כמו בת אצולה אמיתית.

האם ידעתם שאתם מוקפים בנסיכות?
אולי זה ישמע לכם מוזר, כי מה כבר הסיכוי לפגוש נסיכה אמיתית? אבל ברגע שתשאלו אימהות, בנות ואפילו סבתות לזהותן האמיתית, תהיו מופתעים כמה מהן מסתובבות בינינו. כן כן, הנסיכות הן כולנו!
זה כמובן גרם לי לתהות: מאין הגיעו כל ענייני הנסיכות האלה? הרי אין כמעט אף אחת בעולם שההורים שלה הם מלך ומלכה אמיתיים. אז למה ההורים והחברים קוראים לאהובים שלהם 'נסיך' ו'נסיכה' כבר מינקות? ומה זה בכלל אומר, להיות כזו נסיכה?
אז נעים מאוד, אני לי יאנג, סופרת וחוקרת ספרות ילדים, והספר החדש שלי הוא ״נסיכה״.

תמיד לפני שאני מתחילה לכתוב ספר ילדים, אני עורכת מחקר קטן בתחום אליו אני רוצה להתייחס.
בתחום הנסיכות גיליתי המון דברים מרתקים. למדתי, למשל, שבעשורים האחרונים היו חוקרים שיצאו כנגד שיח ועידוד נושא הנסיכות אצל ילדות, מחשש לפגיעה בחינוך שלהן. אבל סדרת מאמרים מהזמן האחרון מוכיחה דווקא שהאפקט הוא הפוך.  
למשל, החוקרת שרה קוין, שהייתה מזועזעת מהערצת נסיכות אצל ילדות וניסתה למנוע מביתה לשחק בנסיכות, הופתעה מאוד לגלות במחקר האחרון שלה (אוגוסט 2021) שלהתעסקות בנסיכות יש השפעה חיובית על הדימוי העצמי של ילדות בנות 10-11. מה שהפתיע אותה עוד יותר הייתה ההשפעה החיובית במיוחד על בנות ממעמדות כלכליים נמוכים.

ומה לגבי נסיכים קטנים? מחקר שהתפרסם במגזין "התפתחות הילד" (אוגוסט 2021) הראה שלסיפורי הנסיכות מהשנים האחרונות יש פוטנציאל לצמצם התנהגויות של ״גבריות רעילה״ בקרב מתבגרים צעירים (9-12 שנים). זאת, כמובן, בשילוב של חינוך מהבית.
חוקרים רבים עסקו בהשפעתן של נסיכות דיסני על ילדות, והרבה מהם ניסו להוכיח שהנסיכות בעלות הגוף המושלם משפיעות לרעה על דימוי גוף של ילדות. הניסיון לא צלח, אך במקביל דיסני התקדמה והציגה בסרטיה  נסיכות מגוונות יותר, בעלות קימורים וסממני גוף שונים, אלו תרמו להרגשה הטובה של הילדות שהעריצו אותן.

ויש גם את מחלת הנסיכות (לא עלינו): הפרעה נרקיסיסטית-חומרית בילדות שמקורה באסיה, תרבות בה הורים רבים הביאו ילד אחד לעולם והתייחסו לילד זה כמו קיסר קטן. התוצאה הייתה ילדים וילדות מפונקים, שחושבים שמגיע להם הכל.

לכל נסיכה יש אמא מלכה, ומלכות של ממש השפיעו על אהבתם של ילדים לספרות. המלכה אליזבת׳ הייתה מעריצה גדולה של ספרות, והמלכה ויקטוריה אף כתבה בעצמה ספר ילדים, וזאת בהיותה בת 10 בלבד.

אני מקווה שתהנו מהספר.

לי יאנג

ספר על נסיכות
מופע נסיכות
מועדון הנסיכות
סיפורי נסיכות
סיפור ילדות
הקראת סיפור לפני שינה
נסיכה
סיפור קצר
סיפור נסיכות לפני השינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *