מגזין אגם, פעילויות לילדים

פעילות עם ספר – הפחד שלי ואני

הפחד שלי ואני פעילות עם הספר אגם הוצאה לאור

על הספר  - הפחד שלי ואני
ספר התמודדות עם פחדים

פחד הוא רגש מולד. ישנם פחדים מולדים, כמו פחד מרעש חזק. אחרים מופיעים כחלק מתהליך ההתפתחות התקין של ילדים (לדוגמא פחד מחושך), ובתקופות של שינויים (מעבר מגן לבית ספר, מעבר לשכונה חדשה ועוד).
הספר "הפחד שלי ואני" עוסק בנושא באופן המאפשר לילדים להתבונן ברגש הפחד ולבטא אותו באופן שעוזר להקטין ולהתמודד איתו.
במרכז הסיפור ניצבת דמותה של ילדה קטנה המספרת על סוד שמלווה אותה מאז שהיא זוכרת, סוד קטן, פחד. היא מספרת והאיורים מדגימים זאת באופן ייחודי בעזרת דמות שהילדים יכולים לעקוב אחריה, כי הפחד הגן עליה כדי שלא יקרו לה דברים רעים והוא איפשר לה לבחון את העולם סביבה. שינויים גדולים הפכו את הפחד שלה לפחד בינוני שהלך וגדל. ככל שהוא גדל כך הילדה הולכת ומתכנסת פנימה. מפסיקה לבחון את העולם סביבה ומתחילה לחשוש מכל דבר, היא מתכנסת והפחד מתעצם ולפעמים יש לה תחושה שככה הוא שומר עליה. נוח לילדה לתלות בפחד את כל הדברים שהיא לא יכולה, או לא רוצה, להתמודד איתם. הכל משתנה ביום בו היא מגלה שלילדים האחרים בסביבה שלה יש פחדים משלהם...

3 ב-120

הפחד שלי ואני

המחיר המקורי היה: ₪74.המחיר הנוכחי הוא: ₪52.

מאת: פרנצ'סקה סאנה

ילדונת עוברת לגור בארץ אחרת ומתחילה ללמוד בבית ספר חדש, והפחד שלה אומר לה להישאר לבד ולפחד.
איך תצליח לרכוש חברים, אם היא לא מבינה מה כולם אומרים?
בטח אין אף אחד בעולם שמרגיש כמוה…
סיפור רענן, רלוונטי ושובה לב של הסופרת האיטלקיה הנודעת פרנצ'סקה סאנה, הנוגעת בעדינות, בתבונה ובאמפתיה עמוקה בנושאים של חששות, חברויות, שיתוף והתגברות על פחדים.

נבחר למצעד הספרים תשפ"ג.

פעילות משותפת – הורים ילדים

קוראים ומשוחחים

האם אתם מכירים את הפחדים של הילדים שלכם? האם ילדכם מבטאים את הפחדים שלהם בקול?

קריאה משותפת בספר הנוכחי, "הפחד שלי ואני" היא הזדמנות לדבר עם הילדים על התמודדות עם פחד. אפשר להתחיל בשאלה על הפחדים שהיו להם כשהיו קטנים יותר. אם הילד מתקשה להעלות דוגמאות, ההורה יכול להזכיר לו סיפור על פחד או אירועים (שכבר עברו בשלום) בהם בטא פחד או לתת דוגמאות של פחדים שהיו להורה עצמו ולדרך בה התגבר עליהם בילדות או בגילאים מבוגרים יותר.

משם ניתן לבחון את הדרכים בהם התמודד הילד עם הפחד שחווה בעבר, ולדבר על פחדים שיש בחייו כיום והאפשרויות השונות של הילד להתמודד איתם.

יוצרים ביחד

ציוד דרוש: דף צביעה מודפס וצבעים.

דף הצביעה המצורף הוא כלי נפלא לדיון בפחד תוך כדי פעילות משותפת עם הילדים.
בדף מוצג מושג הפחד בעזרת דמות חביבה בגדלים שונים. ניתן לבקש מן הילד לסמן את הדמות המתאימה לכל סוג פחד שיש לו או חווה בעבר, להעניק לדמות שם (סיבת הפחד הממשית או שם שימציא לה), ולצבוע אותה.
אנחנו ממליצים לבצע את המשימה במקביל לילד.

בזמן הצביעה, מומלץ לשאול את הילד מדוע בחר לחבר בין פחד מסוים לגודל הדמות שהתאים לה, מדוע בחר לצבוע אותה בצבע מסוים, ואיך הוא חושב שכדאי להתמודד עם הפחד הזה: האם ניתן להעלים אותו לגמרי, האם ניתן לשנות את גודלו, האם הוא יכול להתמודד איתו לבד או צריך עזרה של מבוגר (הורה או אדם אחר). אם הילד מתקשה לבטא את עצמו, ההורה יכול להתחיל בהסברים על הבחירה והפחדים שלו.

פעילות בגן הילדים

כולם מפחדים, לפעמים –  פעילות, מפגש ושיחה בגן 

ציוד דרוש: דף צביעה מודפס, צבעים, מקלות ארטיק, מספרים, דבק סלוטייפ.

חלק מהילדים נוהגים לשתף את חבריהם ואת המבוגרים במה שעובר עליהם, אחרים חוששים לעשות זאת מסיבות שונות. הפעילות הבאה מאפשרת לכל ילד להביע את עצמו באופן המתאים לו.

קריאה בספר הנוכחי, "הפחד שלי ואני" היא הזדמנות לדבר עם הילדים על פחד. אפשר להתחיל בשאלה על הפחדים שהיו להם כשהיו קטנים יותר ועל הדרכים בהם התמודדו איתם. לאחר מכן, ניתן לחלק לילדים את דף הצביעה המצורף, בו מופיעה דמות חביבה המייצגת את הפחד, ולבקש מהילדים להעניק לה שם ולצבוע אותה. בסיום המשימה תגזור הגננת את הדמות ותדביק אותה למקל ארטיק.

בזמן המפגש בגן יתבקש כל ילד להרים את הבובה שצבע, ולספר עליה: מה שמה? מדוע ניתן לה שמה? היכן היא גרה? ממה היא מפחדת? איך ניתן לעזור לה להתגבר על הפחדים שלה?

תוכלו לשתף את הילדים בפחדים שהיו לכם כילדים ובגילאים בוגרים יותר, ובדרך בה התמודדתם איתם. חשוב שהילדים יבינו כי הפחד הוא רגש המשותף לכל בני האדם בכל גיל וכדאי לשוחח עליו עם המבוגרים כדי להתמודד איתו בצורה טובה.

 

פעילות בבית הספר

כולם מפחדים, לפעמים –  פעילות, מפגש ושיחה בכיתה 

ציוד דרוש: דף צביעה מודפס, צבעים, מקלות ארטיק, מספרים, דבק סלוטייפ.

ילדים לומדים מתי כדאי להם לחלוק את מה שעובר עליהם ומתי מוטב לשמור על כך בסוד. במקרים רבים ילדים אינם מוכנים לשתף את הסביבה בפחדים שלהם ורצוי ללמד אותם כבר מגיל צעיר ששיתוף חשוב ורצוי. חשוב שהילדים יבינו כי הפחד הוא רגש המשותף לכל בני האדם, בכל גיל, וכדאי לשוחח עם אחרים כדי להתמודד איתו בצורה טובה.

הספר "הפחד שלי ואני" מעניק הזדמנות נפלאה לדבר על פחד עם התלמידים.

לאחר קריאת הספר והצגת התמונות שלו, ניתן לחלק לתלמידים את דף הצביעה המצורף, בו מופיעה דמות חביבה המייצגת את הפחד. בקשו מהתלמידים להעניק לה שם, לצבוע אותה ולגזור אותה. בסיום המשימה ידביק כל תלמיד את הדמות שיצר על מקל ארטיק.

שתפו את הילדים בדמות שיצרתם, הציגו דמות המשקפת פחד שמלווה אתכם בגיל זה (בהתאם לשכבת הגיל), ובקשו מן הילדים להציע לה פתרונות להתמודדות איתו. לאחר מכן, בקשו מכל תלמיד להציג את הדמות שבחר בשמה ולספר עליה מעט: היכן היא גרה? ממה היא מפחדת? אילו פחדים היו לה כשהייתה צעירה יותר? איך היא התגברה עליהם?

להדפסת דפי הצביעה לחץ כאן >>>>>>>>>>>

להדפסת הפעילות לחץ כאן >>>>>>>>>>>

בהצלחה! נשמח שתשתפו איך היה

פחדים של ילדים ספרים / ספרי ילדים התמודדות עם פחדים / להתגבר על הפחד ספר / ספר על פחד

2 מחשבות על “פעילות עם ספר – הפחד שלי ואני

 1. סבתא של נועם הגיב:

  אין שום אינדיקציה לאיזה גיל מיועדת כל פעילות.
  התנסיתי בקריאת הספר החכם הזה לפעוט שטרם מלאו לו שנתיים. לתחושתי, חלק מהמסרים בספר הגיעו אליו. לא הפתיע אותי שהוא לא ביטא את רגשותיו במילים.
  אינני מצפה שבגילו המוקדם, מפותח ונבון ככל שיהיה, יש ביכולתו להביע במילים או בציור רגש מורכב כמו פחד אבסטרקטי.
  אבל: מתי זה כן סביר לצפות לכך? האם נגישות מוקדמת עלולה להקצין רגש שעוד לא התגבש?

  1. Netta הגיב:

   תודה על המשוב, אנחנו נוסיף גילאים.
   הספר הפחד שלי ואני באמת לא מתאים לפעוט שטרם מלאו לו שנתיים. זה ספר לילדים בגילאי 4 ומעלה.
   כמו הספר, גם הפעילות מתאימה לגילאי 4+.

   את מוזמנת לנסות את הדרכת הקריאה של הספר "מושלם בשביל שניים" ואת ההדרכה של "הילד והדב" – הם עשויות יותר להתאים לכם.
   בהצלחה ותודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *