מאמרים

מיינדפולנס לילדים

שיטת ה"מיינדפולנס" היא השיטה המרכזית במסורת הבודהיסטית מזה 2500 שנה. הנזירים והנזירות במקדשים הבודהיסטים ביססו והנחילו את השיטה הזאת להיות אורח חייהם. בספרות הפסיכולוגית "מיינדפולנס" מוכר כמודעות מכוונת ולא שיפוטית אל מה שקורה ברגע זה. 

תרגול "מיינדפולנס" מאפשר:

  • לחיות באופן אקטיבי ומכוון, עם מודעות לרגע והתרחשויות ההווה.
  • לשים לב להתנהגויות ודפוסים אוטומטים בחיינו ובכך לבחור ולהיות בשליטה מלאה על דרכי הפעולה שלנו.
  • להיות מודעים לתחושות שעולות כתוצאה מהמעשים שלנו, להבחין מה נעים ומה לא נעים לנו, מה מועיל ומה ומזיק וכמו כן להיווכח להשלכות של מעשינו ומתוך כך לנתב את חיינו למקום טוב יותר עבורנו. כל זאת נעשה תוך כדי שחרור משיפוטיות, הדחקה או חסימה של רגע ההווה.
  • להיות נוכח בחוויה של כל רגש חדש או ישן, במקום להתעלם מההווה בעזרת דבקות בעבר או ציפייה להתרחשויות העתיד. דבר המאפשר לחוות את החיים במלוא הפוטנציאל שלהם.
  • יכולות מוגברות בהתמודדות עם אתגרים ולחצים, ויסות ואיזון רגשות, פיתוח ושיפור יכולות קשב וריכוז, דחיית סיפוקים והגברת הסבלנות.

אלו רק חלק מיתרונותיו הרבים של תרגול "מיינדפולנס" בקרב ילדים ונערים.  ילדים מכל הגילאים חווים אתגרים שחלקם גם יוצרים המון לחץ וחוויה של תחושות מוגברות. האתגרים יכולים להופיע במגוון סיטואציות בחייהם של הילדים החל מהיום הראשון של כיתה א או בכלל שנה חדשה בבית הספר, מעבר למקום מגורים וסביבה חדשה, סיטואציות במערכות יחסים חברתיות וגם אתגרים במערכות יחסים עם ההורים ושאר המשפחה. נערים חווים אתגרים דומים, אך גם שונים. אתגריהם יכולים להיות לחץ מוגבר בבית הספר מצד המערכת או מצידם. למשל הרצון להוכיח את עצמם כ"מבוגרים עצמאיים", מערכות יחסים זוגיות, לחץ חברתי ומחשבות על העתיד. תרגול ה"מיינדפולנס" תורם ועוזר לשיפור ואף העלמה של כל הבעיות השכיחות האלו בחייהם של ילדינו.

"מיינדפולנס" לילדים הוא טיפה שונה מהתרגול למבוגרים.

ממש עכשיו

44

מאת: שחף ארז | איור: שירה ברוך מלכא

"ואולי אני כמו עץ, שעוברות עליו עונות שנה: פעם גשם שוטף את ענפיו ופעם השמש לוהטת על צמרתו. ציפורים מקננות בו, פרותיו ועליו נושרים – וצומחים מחדש, אבל הגזע שלו נשאר תמיד יציב ושורשיו נטועים עמוק באדמה, גם בסערות הכי קשות."
הספר מדבר אל הילדים בשפת המיינדפולנס. שפה שמקנה בטחון עצמי וחוזק נפשי ותורמת להתפתחות נכונה ועיצוב עולמו הפנימי של הילד.
שחף ארז, פסיכולוג קליני ומנחה קבוצות מיינדפולנס לילדים, מצליח להעביר בספרו הדרכה פשוטה ונעימה, שווה לכל נפש, בעזרת דימויים מעולם הטבע והפנטזיה שידברו לכל ילד וילדה.
למאמר הלקוח מתוך הספר על תרומתה של שפת המיינדפולנס להורים ולילדים

אז איך עושים את זה?

בניגוד למבוגרים שיכולים לשבת זמן רב במקומם ולהתרכז בתהליכים המנטאליים שמתרחשים בתודעתם (מדיטציה) ילדים קצת יותר אנרגטיים, תזזיתיים ויש להם פחות יכולות למקד את תשומת ליבם בדברים שהם לא מוחשיים, לכן תרגילי ה"מיינדפולנס" עם ילדים מתבצעים בצעדים קטנים ואורכים פחות זמן מתרגילם של המבוגרים.

דוגמא אחת לתרגול עם ילדים היא לתת להם לשכב על הגב, לשים ידיים על הבטן, ללמד אותם לנשום לבטן ולהתרכז בעליה וירידה שלה.

דוגמא נוספת היא לתת להם לגעת, לשחק עם חומרים כמו "סליים" או פלסטלינה ואחת מהדרכים הטובות ביותר להקנות לילדים את הידע והניסיון בנושא היא דרך ספרים.

ואולי אני כמו עץ, שעוברות עליו עונות שנה:
פעם גשם שוטף את ענפיו ופעם השמש לוהטת על צמרתו.
ציפורים מקננות בו, פרותיו ועליו נושרים וצומחים מחדש,
אבל הגזע שלו נשאר תמיד יציב ושורשיו נטועים עמוק באדמה,
גם בסערות הכי קשות".

הספר "ממש עכשיו" שראה אור בהוצאת אגם מדבר אל הילדים בשפת המיינדפולנס. שפה שמקנה בטחון עצמי וחוזק נפשי ותורמת להתפתחות נכונה ועיצוב עולמו הפנימי של הילד.

הוצאת אגם היא הוצאה ספרים שמתמחה בספרי ילדים ונוער.

ניתן לרכוש את הספר "ממש עכשיו" ממש כאן ועכשיו.

ולשאר ספרי הילדים שלנו אתם מוזמנים ללחוץ כאן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *