מאמרים

ספרים לבני נוער

אז למה בני נוער צריכים לקרוא ספרים בעצם?
מה יתרונם על גבי פעילויות הפנאי האחרות שהם מאמצים להם ביומיום?
האם לקרוא ספרים הוא בזבוז של זמן וכדאי שינצלו את הזמן לעיסוקים אחרים? אילו נושאים ואילו ספרים מומלצים לבני נוער קיימים בחנויות?
על כל אלה ננסה לענות במאמר זה.

עשרות או מאות דפים כרוכים שעליהם כתובים מספר לא מבוטל של אותיות שמרכיבות מילים שיוצרות סיפורים, בספרי הנוער והילדים אפשר גם לפגוש את הקוים והצבעים שיוצרים איורים מופלאים.

ספרים הם אמנם לא דבר חדש בעולמנו אך נראה שעדיין רוב האנשים אינם יודעים את השפעתם על תפקוד מוחנו, תחושותינו, הרגשתינו הכללית ואולי חשוב מכך- על ילדינו. נערים עוד נמצאים בתהליך הטבעי של התפתחות מוחית, תפקודית והתנהגותית. אנחנו בתור הורים ומחנכים רוצים לתת להם את מיטב הכלים להצלחה והתפתחות טובה ונכונה. מזל שיש לנו את הספרים לנוער!

40% הנחה

החרקנים

59

אז נתחיל ביתרון הישיר והברור שיש בקריאת ספרים- לימוד שפה.
במודע או שלא, במכוון או שלא, עם רצון או בלי, קריאת ספרים בקרב בני הנוער היא אולי אחת מהמורות הטובות לשפה שהם יפגשו בחייהם. להיפגש פעם אחר פעם, עמוד אחר עמוד וספר אחר ספר עם מילים ודקדוק נכונים, ביחד עם אוצר מילים רחב, מאפשר חלחול וזיכרון של הידע – של השפה.

יתרון חשוב נוסף הוא הפחתת הלחץ. קריאת ספר היא פעילות אקטיבית, בניגוד לטלוויזיה שהיא פעילות פסיבית. משמע, קריאת ספר מחייבת את המוח לפעול, הקורא חייב להישאר נוכח בסיטואציה במידה הנחוצה. להישאב לספר טוב זאת תחושה שהרבה מאיתנו מכירים, לשים לרגע קצר את החיים שלך בצד ולהתמסר למילה הכתובה- לסיפור. דבר המאפשר להירגע ולהיחלץ מלחץ הנובע מאירועי החיים.

שיפור יכולות הביטוי העצמי. ריבים, ויכוחים וגם צעקות מידי פעם נשמעות במערכות היחסים שלנו עם ילדינו. בני הנוער המתבגרים נמצאים במצב של עיצוב האופי שלהם, נהיים מודעים יותר ויותר לרצונות החדשים שלהם וליכולת שלהם לממש אותם וחלקם גם רוצים למרוד, דבר ההופך את מערכת היחסים בינם לבין ההורים לטעונה עוד יותר. אחת מהבעיות אצל הנוער היא שהם מרגישים שהם יודעים מה הם רוצים, הם פועלים או מקווים לפעול לפי רצונות אלו אך ששואלים אותם "מה הייתם רוצים?" הם לא יודעים לענות. תקשורת היא אחד מהמפתחות במערכת יחסים טובה ובריאה, תקשורת יכולה לפתור הרבה מהוויכוחים וההתכתשויות וכמובן למנוע את הפיצוץ הבא. כנאמר מקודם, ספרים טובים לנוער מעשירים את אוצר המילים של הנערים הקוראים וכמו כן גם מזמינים את הנערים לעולמם הכתוב, המתואר והמוסבר של הכותבים. כשנער מזדהה עם הרגש המועבר אליו דרך הספר הוא לומד  דרכים שונות לתאר את תחושותיו.

אלו רק קצת מהיתרונות שיש לספרים להציע לנו ולילדינו. ספרים מעניינים לנוער תלויים בילד וטוב שיבחרו בו בצורה אינדיבידואלית, לכל אחד ספרים מועדפים אחרים. הנושאים הפופלריים בקרב בני הנוער הם מתח ופנטזיה אך ישנם ספרים בכל הנושאים: סיפורים רומנטיים ומרגשים, ספרי עיון, קומיקס ועוד.

לנו באגם יש את רשימת "ספרי נוער מומלצים 2022"- ההמלצות שלנו מתוך מספרי הוצאת אגם המתמחה בספרות ילדים ונוער.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *